Konserwacja progów i dolnych krawędzi drzwi


Zdecydowałem się przedstawić Wam od lat stosowany przeze mnie sposób konserwacji progów i drzwi.
Sposób chyba jest skuteczny, bo progi w moim Fantim wyglądają nadzwyczaj dobrze.

Do tej czynności będą nam potrzebne:
1. Ładna pogoda
2. Dwie godziny wolnego czasu.
3. śrubokręt „krzyżak”
4. Wężyk o długości około jednego metra
5. lejek
6. parę lasek auto kitu
7. Dwa litry zużytego oleju

Progi.
Odkręcamy plastikową listwę progową, odginamy dywanik i wyjmujemy zaślepkę progową.
Następnie przygotowanym (urobionym) auto kitem dokładnie zaklejamy odprowadzenia wody z progu auta, zostawiając nie zaklejoną pierwszą – przy przednim kole.
Teraz będzie nam potrzebny wąż z lejkiem. Końcówkę węża wkładamy w próg i przez lejek wolno wlewamy olej obserwując jednocześnie miejsce nie zaklejonego odpływu wody. W momencie jak pokaże nam się olej (będzie wyciekał) – przerywamy napełnianie progu olejem i zaklejamy otwór auto kitem. Z drugim progiem postępujemy analogicznie.
Proponuję czynności odkręcenia nakładek progowych wykonać jednocześnie (po obu stronach), a montaż tych że nakładek na samym końcu, po uprzątnięciu miejsca pracy i umyciu rąk.

Drzwi
Z drzwiami postępujemy analogicznie – zaklejamy odpływy wody, zostawiając jeden otwór nie zaklejony. Wlewamy olej przez kratki wentylacyjne drzwi – tu zrobiłem barbarzyńską rzecz – mianowicie troszeczkę je wygiąłem aby lepiej i głębiej wszedł wąż.


Z tak zabezpieczonymi progami i drzwiami (najlepiej w bezdeszczowe dni) jeździmy około tygodnia. Olej w drzwiach i progach przelewa się do najdalszych zakamarków i konserwuje nam dolne krawędzie. Następnie odślepiamy odwodnienia i spuszczamy olej do bańki – aby zminimalizować zanieczyszczenie środowiska.
Oczywiście jeszcze przez jakiś czas będziemy zostawiać na asfalcie drobne plamki oleju.
To niestety skutki uboczne, ale moim zdaniem jest to bardzo dobry sposób wydłużenia żywotności progów i dolnych krawędzi drzwi w naszym Fiaciku.******************************************************************************